(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

7. 3. 2016

Na schůzi ostravského zastupitelstva 17. února ostravští zastupitelé návrh vyvěsit tibetskou vlajku na radnici pro podporu mezinárodní kampaně opět zamítli.

Z 51 přítomných zastupitelů hlasovalo pro 14, proti bylo 12, 24 zastupitelů se zdrželo a jeden nehlasoval. Proti hlasovali všichni zastupitelé za KSČM, zdrželi se všichni za KDU-ČSL, zdržela se většina zastupitelů za ANO a ČSSD. Pro hlasovala pouze ODS a většina hnutí Ostravak. Strana zelených v celém kraji se naopak v podpoře Tibetu nejen 10. března 2016 připojí.

V průběhu celého měsíce března proběhne v Ostravě již patnáctý ročník festivalu přibližující „Zemi na střeše světa“. Hlavním motivem letošního ročníku je stáří – důležitá etapa v lidském životě. Výtěžek festivalu Pro Tibet bude věnován na podporu tibetských seniorů, zejména na lékařskou péči a zlepšení jejich životních podmínek. Akce proběhne díky organizaci MOST.

Co se děje v Tibetu?

V období únor 2009 – květen 2015 se upálilo v tibetských oblastech Čínské lidové republiky 140 Tibeťanů. Svým činem vyjádřili protest proti čínské politice vůči Tibeťanům. Mezi upálenými jsou muži, ženy, studenti, mniši, mnišky, zemědělci, nomádi i lidé jiných profesí. Dalších 5 Tibeťanů se upálilo v Indii a Nepálu, taktéž jako výraz nesouhlasu s čínskou politikou. Na následky svého činu již podlehlo 123 osob. Tyto protesty dále pokračují.

V únoru 2014 vydal španělský soudní dvůr mezinárodní zatykač na pět bývalých čínských politických vůdců, včetně bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina a bývalého premiéra Li Pchenga kvůli genocidě v Tibetu.

Organizace Amnesty International sbírá podpisy pod petici určenou prezidentu Miloši Zemanovi. Pod tuto petici můžete připojit i svůj podpis.

SZ Ostrava

Strana zelených si každoročně 10. března připomíná začátek tragicky násilně potlačeného Tibetského národního povstání v roce 1959, během něhož Čína připravila o život desítky tisíc většinou neozbrojených Tibeťanů, kteří se marně pokusili obnovit nezávislost Tibetu ztracenou o deset let dříve.

Sama jsem před lety Tibet navštívila a vím, jak je pro Tibeťany mezinárodní podpora důležitá.  Naše politická reprezentace, vládu a prezidenta nevyjímaje, by se proto neměla nekriticky podbízet  státům, pro které jsou lidská práva na okraji zájmu. Nesmíme zapomínat, že se ještě nedávno porušovala lidská práva také v naší zemi a také nám pomáhala podpora demokratických států. Je povinností České republiky vzít tuto zodpovědnost nyní také na sebe,” říká Pavla Brady, předsedkyně Strany zelených v Moravskoslezském kraji.

V Ostravě se můžete tradičně zúčastnit mnoha akcí v rámci Festivalu pro Tibet. Zajímavá může být např. Tibetská rodina – beseda s česko-tibetským párem  Kelsang a Yeshi Lhamo se podělí o zkušenosti ze života tibetské rodiny, která proběhne v Dobré čajovně (28. října 128) ve čtvrtek 17. března od 18 hod.

Z blízkých měst v kraji se naopak připojí např. Frýdek-Místek, Hlučín, Horní Benešov, Staříč, Vřesina nebo Albrechtice.

K podpoře Tibetu se připojí mj. zelení v Havířově. V Opavě se můžete podívat na výstavu fotografií Pavly Brady (SZ) z Lhasy a okolí a prodej tibetských výrobků bude v kavárně AlterNativa.

Kam dále: SZ v Havířově vyvěsí tibetskou vlajku