(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

14. 8. 2015

Poslední týdny trápí téměř celé území České republiky přetrvávající sucha. Absorpci vody a tím doplňování spodních zásob brání technologiemi udusaná půda, ze které voda odtéká, místo aby se vsakovala.

Před rokem 2003 byla významnější sucha zaznamenána v letech 1992, 1983 a 1973. Ani jedno ale nesnese srovnání s pověstným suchem v roce 1947 – to hydrologické tehdy trvalo asi 4 měsíce. Suché byly přitom i následující roky a v roce 1953 vyvrcholila suchá perioda suchem trvajícím od poloviny srpna až do poloviny března následujícího roku.

Například geolog a sociální geograf Václav Cílek vidí za hrozbou sucha tři hlavní důvody: vybetonované a vyasfaltované plochy. Ty tvoří již 10 % povrchu země. Přitom nejsou schopny sát jakoukoliv vodu. Dále jsou to zhutnělé půdy, které rovněž nevsakují vodu. Příčinou je vodní eroze, která odvádí horní vrstvu orné půdu. A třetím důvodem je zhoršená absorpční kapacita lesa. Ten není schopen nasát tolik vláhy. Příčinou může být i to, že kvůli znečištění ovzduší již neroste na stromech tolik lišejníků. Na jednom vzrostlém stromě je takový lišejník schopen zachytit najednou až 200 litrů vody.

Dalšími příčinami je pak dlouhodobě zmenšovaná plocha rybníků v Česku. Za posledních 200 let jich zaniklo několik tisíc. Česká republika má výhodu v tom, že její na jeho území zasahuje několik rozvodí. Více vody tak od nás odtéká, než přitéká. Toho bychom měli využít a umět trochu vody zadržet.

Český hydrometeorologický ústav uvádí, že ve sledovaném období 1961 – 2010 se stále průměrné teploty vzduchy zvyšují stejně jako proměnlivost podnebí. Podle průzkumu ČHMÚ jsou bezesrážková období na našem území stále četnější. Největší negativní účinky bude mít rostoucí sucho v nejteplejších oblastech našeho území, tedy na jižní Moravě a ve středních Čechách.

Podobné sucho jako nyní bylo v Česku naposledy v roce 2003, kdy bylo také suché a horké léto. V Moravskoslezském kraji nyní hlásí nízký průtok řeka Odra ve Svinově, řeka Opava, Opavice nebo Odra. Vodní stav Ostravice protékající Slezskou Ostravou je dnes 54 cm a průtok 2,1 metrů krychlových za sekundu, Odra vě Svinově má však již nízký průtok 0,88 metrů krychlových za sekundu.

Například radnice v Novém Jičíně vyzývá, aby se lidé o zeleň starali. Mohou si vybrat třeba strom v okolí, který budou pravidelně zalévat, nebo mohou zeleni přilepšit alespoň občas, třeba z PET láhve, kterou si vezmou s sebou na vycházku. V celém Moravskoslezském kraji je zakázáno plošné vypalování porostů, včetně staré a suché trávy. Na místech se suchým porostem, v lesích a ve vzdálenosti do padesáti metrů od okraje lesa se zakazuje kouření, rozdělávání a udržování otevřeného ohně a odhazování hořících nebo doutnajících předmětů. A extrémní vedra budou pokračovat.