(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

15. 3. 2016

Po minulé zkušenosti s odtěžováním lagun se v Ostravě zvedla vlna obav, aby kaly, které má do tří let odtěžit společnost AVE CZ, neskončily jako ty, které už šest let trápí obyvatele Vratimova.

Ve znění nových smluv, které jsou podepsány mezi státním podnikem DIAMO a společností AVE CZ odpadové hospodářství není podle ostravského advokáta a bývalého vratimovského zastupitele Jiřího Klegy žádná pojistka vylučující riziko, že dojde k opakování situace, při které byly před šesti lety kaly z ostravských lagun navezeny do prostoru mezi městskou zástavbou Vratimova a řekou Ostravicí.

„Obáváme se, že opět dojde k přenosu odpovědnosti za likvidaci odpadů z lagun na obce či stát, tedy občany, kterým v obdobném případě nezbude než likvidaci zajistit na vlastní náklady. Pokud tedy nebudou chtít trpět rizika spojená s nekontrolovaným umístěním kalových směsí na svých územích,“ řekl Deníku Jiří Klega s tím, že společnost AVE CZ tvrdí, že bude kaly spalovat v cementárně Cemex v Prachovicích na Pardubicku. „Podle našich informací však žádná taková dohoda neexistuje,“ podotkl Jiří Klega.

Podobné problémy, jaké nastaly ve Vratimově, by se ale podle ministerstva průmyslu opakovat neměly.

„Firma, která bude kaly zpracovávat, je povinna dodržovat veškerá zákonná opatření při nakládání s odpady. Likvidace kalů bude tedy nyní probíhat v přísnějším režimu než při předchozím zpracování a likvidaci. Z obsahu lagun byl dříve vyráběn výrobek, který byl registrován jako palivová směs. Firma Geosan (byla součástí sdružení Čistá Ostrava, zajišťujícího tehdejší odtěžování lagun pozn. red.) palivovou směs prostřednictvím dalších firem distribuovala ke konečnému zpracování,“ stojí ve vyjádření ministerstva pro Deník.

Mluvčí podniku DIAMO Jana Dronská doplnila, že uzavřená smlouva s firmou AVE CZ zajišťuje, že zhotovitel dostane zaplaceno až po předložení dokladů o skutečném využití nebo odstranění odsouhlaseného množství kalů. „Současně musí být zhotovitelem dokladováno, že tyto kaly převzal do svého vlastnictví subjekt, který je vlastníkem technického zařízení pro následné využití či odstranění odpadů,“ řekla Jana Dronská.

Šéf firmy DIAMO Josef Havelka dodal, že společnost AVE CZ na základě smlouvy podepsané 22. prosince minulého roku musí kaly z ostravských lagun odtěžit do tří let a do pěti let musí zařídit jejich ekologickou likvidaci. „Po celou dobu tohoto procesu se bude jednat o nebezpečný odpad a nemůže se z něj stát výrobek,“ ubezpečil Josef Havelka.

Zdroj: Moravskoslezský deník, Autor: Martina Koziolová, 15. 3. 2016