25. 6. 2024
Ostravští zelení podporují iniciativu Bauhaus končit nemusí!!!, která usiluje o zachování současných aktivit v PLATO Bauhaus do doby, než budou známy výsledky urbanistické soutěže na rozvoj lokality. Občanské aktivity, které se v Bauhausu odehrávají, přispívají k velmi potřebnému oživení centra města. Nesouhlasíme s rozhodnutím ostravské koalice nechat budovu prázdnou. Vyzýváme představitele města, aby lépe komunikovali s občany a dotčenými organizacemi nejen o záměrech ohledně Bauhausu, ale také o své vizi budoucnosti ostravské kultury jako takové.
Budova bývalého hobbymarketu Bauhaus v Ostravě se v posledních letech proměnila v živý umělecký prostor a unikátní centrum komunitního života ve městě. Kromě uměleckých výstav se tu konají kulturní a vzdělávací akce, programy pro rodiny s dětmi, koncerty, promítání filmů nebo diskuze o aktuálních tématech jako je ekologie, feminismus či lidská práva. Zázemí zde nacházejí občanské spolky, knihovna a knihkupectví. To vše má od 1. července skončit.
Originální využití netypického brownfieldu nadchlo také odborníky na architekturu a urbanismus. Ve spojení s hlavní budovou městské galerie současného umění PLATO sídlící v nedávno zrekonstruovaných jatkách z 19. století zde v centru Ostravy vznikl prostor pro kreativitu, setkávání a rozvíjení občanského života ve městě.
Ostravští politici se však ke konci loňského roku rozhodli prostor uzavřít, aniž by bylo jasné, co s lokalitou dál zamýšlejí. Zelení s takovým postupem nesouhlasí a přidali se k iniciativě aktivních občanů a občanek, kteří usilují o změnu rozhodnutí radnice.
Bauhaus původně sloužil jako místo pro dočasné umístění sbírek galerie po dobu rekonstrukce sousední budovy bývalých jatek. Ta se nedávno dostala mezi finalisty nejprestižnější evropské architektonické ceny Miese van der Roheho. Porotci soutěže při své návštěvě Ostravy uvedli, že oceňovaná galerie se může smysluplně rozvíjet jedině v případě, že se bude město zabývat také rozvojem jejího okolí, ke kterému Bauhaus patří.
O záměru budovu uzavřít informovalo vedení města na zastupitelstvu loni v říjnu, a to až po dotazu opozice. Na vypracování demoličního projektu rada města vyčlenila 800 tisíc korun. Argumentem byla údajně špatná statika budovy a vysoké náklady na údržbu. Z posudku, který si samotné město nechalo zpracovat, však nic takového nevyplývá. Náklady na prozatímní zachování aktivit v Bauhausu nepřevyšují přínosy takového zařízení pro město. V tomto smyslu se pro zachování dočasného provozu vyslovilo i předchozí vedení města v čele s bývalým primátorem Tomášem Macurou.
Jak vnímáme význam galerie PLATO Bauhaus?
Galerie v Bauhausu je skvělou ukázkou toho, jak originálně přistupovat k nevyužívaným budovám, které již neslouží svému původnímu účelu. Prostor hobbymarketu nabízí jiné možnosti než jatka, která jsou historickou památkou s přísnou ochranou. Obě budovy galerie se skvěle doplňují, přitom mají naprosto odlišný program a ve značné míře i odlišnou komunitu, která se kolem nich formuje.
Bauhaus je významnou platformou pro mladé umělce z Ostravy a okolí, pro které činí město atraktivní. Konají se tu výstavy začínajících umělců z ostravských středních i vysokých škol. Podle děkana Fakulty umění Ostravské univerzity studenti takový prostor nutně potřebují.
Ostrava trpí fatálním nedostatkem míst, která by umožňovala rozvoj komunitního života. Bauhaus tuto poptávku částečně naplňuje. „Lidé tam nechodí jen za výstavami, ale i jen tak pobýt, chodí tam s dětmi strávit čas, chodí do knihovny,“ uvedla o Bauhausu Ilona Rozehnalová, ředitelka kulturního centra v Klubu Fiducia a jedna z hlavních osobností ostravské kulturní veřejnosti stojící za iniciativou Bauhaus končit nemusí!!!.
Argumentem pro zachování aktivit je také počet lidí, kteří mají o Bauhaus zájem. Současné vedení Ostravy tvrdí, že se tam scházejí jen nižší desítky osob, skutečnost je však odlišná. Podle našich údajů PLATO Bauhaus ročně navštívilo až 17 tisíc lidí a pro své aktivity jej využívalo okolo 50 organizací, včetně ostravských středních a vysokých škol.
Pod online peticí za záchranu galerie se sešlo téměř 2700 podpisů, mezi nimi významné osobnosti ostravského kulturního a občanského života. Happeningové akce na podporu petice se zúčastnily dvě stovky převážně mladých lidí s prohlášením: „My pro ten prostor chceme bojovat. My to tady máme rádi, jsme mladí a je to platforma, kde se můžeme realizovat.“
Co bude s Bauhausem dál?
Plně souhlasíme s názorem Ilony Rozehnalové, podle které by bylo nejlepší zachovat v prostorách bývalého hypermarketu současné aktivity do doby, než budou jasné výsledky urbanistické soutěže na rozvoj lokality v okolí galerie PLATO a bude znám konkrétní záměr, co má na místě Bauhausu vzniknout. „Pustit pozemky developerům bez regulace území by se nám mohlo vymstít podobně jako u Nové Karoliny,“ zmínila v rozhovoru ředitelka Klubu Fiducia.
Na téma co dál s Bauhausem a jeho okolím uspořádala v půli června kulatý stůl s odborníky, politiky a zástupci veřejnosti. Kdo čekal, že se na setkání dozví, jaké má vedení města s místem další plány, odcházel bohužel hluboce zklamán.
„Bauhaus navštěvuju přes dva roky, a to místo pro mě hodně znamená. Měl jsem možnost tu realizovat řadu projektů a taky tu pracovat,“ řekl na setkání student umění a člen ostravských Zelených Vojtěch Šimša. „Moc dobře vím, že Bauhaus není jen pro specifické, menšinové komunity. Je to místo, které funguje pro všechny. Dnes tu byla schůzka Iniciativy nájemníků a nájemnic. Dějí se tu důležité věci pro hodně lidí. Je to jedno z mála míst v Ostravě, kam může člověk jen tak přijít a příjemně strávit čas. Po dvou hodinách tady stále nemám odpověď na otázku, kam máme se svými aktivitami jít.“
„Je mi líto, že politická reprezentace nebyla schopná převzít zodpovědnost za svoje rozhodnutí,“ dodává. „Vidím, že vůbec nechápou kontext, ve kterém se město Ostrava nachází. Že absolutně nerozumí tomu, proč nám odtud odcházejí nejen mladí, ale všichni aktivní lidé, kteří se snaží posouvat náš region někam dál. Město mluví o dialogu, ale neudělalo pro něj vůbec nic!“