(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

19. 10. 2016

Česko nebude podporovat samostatnost Tibetu. Prohlášení s tímto textem podepsal v Číně ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Obě země se v dokumentu ujistily, že se nebudou vměšovat do „vnitřních záležitostí“ druhého státu, a podpořily ochranu lidských práv. S prohlášením souhlasí prezident, koaliční strany i komunisté. Zelení v Ostravě, ale i v Havířově jsou znepokojeni postojem nejvyšších představitelů České republiky k Tibetu.

V souvislosti se situací v Tibetu je podle Strany zelených nanejvýš aktuální upozornit na porušování kulturních a politických práv Tibeťanu a Tibeťanek – a také na lidská práva dalších lidí pod vládou pekingského režimu, ať už se jedná o další menšiny, nebo o etnické Číňany v čínském vnitrozemí. Nesmíme ignorovat ani práva lidí, na které si pekingští komunisté dělají nároky: zejména na již tři dekády demokratickou a nezávisle spravovanou republiku na Tchaj-wanu.

Prezident republiky Miloš Zeman vládu za postoj k Číně pochválil, označil ho za realistický.

Oficiální politika podpory Tibetu, jež byla v 90. letech zahájena prezidentem Václavem Havlem, tedy osobností, jež po celý život bojovala proti upírání práv a svobod a celkově nespravedlnosti v jakékoli podobě, byla ale spíše výjimkou mezi postoji následujících českých vrcholných politiků.

Detailněji lze nalézt zmínky o vztahu zahraniční politiky k Tibetu ve volebním programu zejména v programu Strany zelených (2010), kde je výslovná zmínka o nesouhlasu s tzv. ekonomickou diplomacií, která se na úkor obchodních zájmů České republiky nezabývá svobodou Tibetu.

Strana zelených, nejen v našem kraji, se každoročně připojuje k mnoha akcím na podporu Tibetu i s cílem informovat o aktuální situaci Tibeťanů (např. Vlajka pro Tibet, Festival pro Tibet, a další), ale i dalších menšinových národů v Číně. Zelení v Ostravě a Havířově nesouhlasí s takovýmto postojem čelních vládních představitelů s ohledem na historii i současnou situaci v Tibetu. Celé prohlášení vlády zveřejňujeme zde.

Hospodářské noviny
Český rozhlas
Strana zelených Ostrava