24. 2. 2017
Smogová situace je na Ostravsku vyhlášena téměř nepřetržitě od poloviny ledna. Nevyhovující rozptylové podmínky řešilo v lednu a v únoru mnoho obcí v našem kraji. Ke 14. únoru byl navíc již vydýchán roční limit 35 dnů pro prachové částice pm10.
Ve čtvrtek 23. února 2017 se v Ostravě konal happening s názvem Ticho smog nevyřeší, který měl opět poukázat na alarmující stav ovzduší na Ostravsku a především na dlouhodobý problém řešení dotčených státních institucí.
Na některých místech kraje byla v uplynulých dnech povolená denní koncentrace polétavého prachu PM10 v ovzduší překročena až čtyřikrát. Nejhorší byla situace na Třinecku, kde meteorologové naměřili 215 mikrogramů na metr krychlový.
Zelení nejen z Ostravy se přidali k happeningu, který pořádala organizace Čisté nebe společně s iniciativou Probuď domy. Před obchodním centrem Karolina byla k dispozici petice požadující dlouhodobě udržitelné řešení smogových situací a překračování zákona. Happeningu se účastnil např. také Michal Berg, druhý místopředseda Strany zelených.
Zelení v Ostravě a Vratimově se již od roku 2015 podílejí na monitoringu ovzduší ve spolupráci s Akademií věd ČR a Ústavem experimentální medicíny, který dlouhodobě měří stav znečištění ovzduší na Ostravsku.