(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

5. 1. 2016

Meteorologové vyhlašují smogovou situaci, pokud dva dny po sobě překročí průměrná koncentrace prachu ve vzduchu povolenou mez. Limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. Například v Českém Těšíně v těchto dnech naměřili i 251 mikrogramů. V pondělí 4. ledna 2016 ráno to bylo 188 mikrogramů. V průměru dosahují koncentrace prachu v nejnižších polohách Karvinska, Ostravska a Frýdecko-Místecka, kde byla na začátku dne nejhorší situace, 150 až 200 mikrogramů

Částice PM 10 dne 3. ledna 2016

Částice PM 10 dne 3. ledna 2016

Podstatnou roli při vzniku smogových situací na Ostravsku hraje proudění vzduchu. Ukázal to materiál s názvem Hodnocení smogové situace v Ostravě, který již před pěti lety zpracoval Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě. Český hydrometeorologickým ústav díky měření vypracoval mapky, které ukazují závislost koncentrace prachových částic PM10 v ovzduší na způsobu, směru a síle vanutí větru.

Studie zdravotního ústavu uvádí, že pohyb znečištěného ovzduší nad Ostravou hraje zásadní roli v naměřených koncentracích imisí. Při vyšších rychlostech proudění a dobrých rozptylových podmínkách nedochází ke kumulaci škodlivin nad hustě obydlenými oblastmi.

Pokud se však rychlost proudění větru sníží pod 1,5 m/s dochází k výraznému omezení vertikálního i horizontálního rozptylu škodlivin v ovzduší. Kontaminovaný vzduch se pohybuje pomalu nad obydlenou oblastí a zejména při inverzním zvrstvení atmosféry dochází k neustálému zvyšování koncentrací v něm obsažených škodlivin. V extrémních případech se může masa vzduchu zastavit, což při pokračující produkci emisí vede k dosažení velmi vysokých imisních koncentrací. Při nízkých rychlostech a proměnlivých směrech větru může také nastat situace, kdy se kontaminovaný vzduch pohybuje přes obydlené lokality i několikrát, uvádí studie Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

Všechny stanice v těchto dnech začaly zaznamenávat hodnoty přesahující 100 mikrogramů, některé i přes 300. Vysoká prašnost panuje od Opavy přes Ostravsko, Karvinsko až po Třinec.

 

Zdroj: Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Denik.cz, Český hydrometeorologický ústav, Statutární město Ostrava