(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

8. 3. 2016

Jako bývalý zastupitel města Vratimov a advokát znám poměrně dobře okolnosti problému, jehož následky budou trápit jak město, tak jeho obyvatele a možná i přírodu několik let

V rámci sanace „ostravských lagun“, kterou tehdy jako zakázku získalo sdružení Čistá Ostrava, kterému dominovala společnost Geosan Group, a.s. bylo na území Vratimova poblíž tamější bytové zástavby a poblíž řeky Ostravice navezeno několik tun odpadu z ostravských lagun. „Snažíme se skládky marně zbavit šest let, ale bezvýsledně,“ uvedla starostka Vratimova Dagmar Hrudová.

Krach řetězce společností se dal předvídat. Nikoliv již to, že stát dá od problému ruce pryč

Společnost Baltom, s.r.o., která odpad převzala od společnosti Geosan Group a.s. a měla za toto určitě inkasovat nemalou odměnu, a

ostravští zelení v médiích

Mgr. Jiří Klega, předseda SZ Ostrava

která měla odpad ekologicky zlikvidovat či toto zajistit, spadla do insolvence a od odpovědnosti za tuny odpadu, které dodnes leží de facto nehlídané a nezajištěné na území Vratimova, se distancuje. Stát se k problému staví, jako by se nic nestalo a je tedy otázkou, zda halda někdy zmizí.

Zakázky tohoto typu často provázejí různé zastřené či podezřelé postupy. Tím spíše, jedná-li se o tak lukrativní zakázku. Vratimov je toho příkladem, kdy dnes všichni tvrdí, že jim halda odpadu nepatří.

V dílčí vratimovské kauze, která je jen špičkou ledovce celého problému, mě zaujaly také vazby na společnosti, které figurovaly v předchozí vratimovské kauze. Jednalo se o plánovaný provoz neprověřené technologie na likvidaci pneumatik pyrolýzou, na jejíž rizika tehdy upozornila právě Strana zelených. Projekt provázely od počátku nejasnosti a spory. Vyvrcholil tak trochu paradoxně požárem provozu, který měl údajně probíhat bez „spalování“. Propojení těchto aktivit pak vyvolalo otázky, zda se v tichosti nepřipravuje likvidace kalových směsí v pyrolýzní jednotce ve Vratimově. Než jsem však zjistil více, společnost Baltom s.r.o. zkrachovala a dnes se ke kalovým směsím ve Vratimově nikdo odpovědně nehlásí. Bohužel ani stát.

doc03Stát opakuje stejnou chybu – nedbalost či úmysl?

Ve znění nových smluv, které jsem měl zatím k dispozici, jsem nenašel žádnou klauzuli, která by dostatečně eliminovala riziko, že opět dojde fakticky k přenosu odpovědnosti za likvidaci odpadů z lagun na obce či stát, tedy občany, kterým v obdobném případě nezbude, než likvidaci zajistit na vlastní náklady, pokud nebudou chtít trpět rizika spojená s nekontrolovaným umístěním kalových směsí na svých územích.

Opět hrozí, že kaly dostanou na starost společnosti, které ani nemají oprávnění nakládat s odpady

Také se obávám, že se opět bude opakovat případ Vratimova, kdy kaly od společnosti Geosan Group a.s. převzala společnost BALTOM, s.r.o., která ani neměla živnostenské oprávnění na nakládání s odpady. Tato společnost měla v předmětech podnikání zcela odlišnou činnost: provádění staveb, nákladní dopravu a pronájem a půjčování movitých věcí. Logicky tedy ani neměla zkušenosti s nakládáním s takovým materiálem. Je tedy na místě obávat se, zda je nyní halda kalových směsí vůbec nějak zajištěna před únikem nebezpečných látek. Ani z této zkušenosti se stát, resp. státní podnik Diamo nepoučil. Nová smlouva opět umožňuje uvedené.

A přitom je řešení tak jednoduché 

Stačil by jediný odstavec ve smlouvě, který by zavázal společnost, která lukrativní zakázku na likvidaci lagun získá, aby si zajistila pojištění či jinou garanci pro případ, že dojde k obdobné situaci. V takovém případě by pak náklady spojené se sanací odpadů hradila pojišťovna či jiný věrohodný subjekt. Samozřejmě je otázkou, zda by do takového rizika s ohledem na předchozí zkušenosti některá pojišťovna šla. Zde se pak naskýtá několik variant řešení. Buď dá stát svou garanci dané pojišťovně, či přímo obcím. Jsou to jen nástřely úvah, jak by se dal problém řešit. Nicméně ignorace tohoto rizika s ohledem na konkrétní zkušenosti, které jsou všem známé, považuji za hrubou nedbalost. A to v tom lepším případě, kdy nepolemizuji o úmyslu.

Pokud již aktuální verze smluv takovou garanci obsahují, pak se omlouvám za kritiku a jsem rád, že vyhrál zdravý rozum a odpovědný přístup státu. Cílem článku totiž není někoho kritizovat, ale dát podnět k opravdu obezřetnému a odpovědnému postupu státu v této závažné kauze.

 

Jiří Klega
předseda Strany zelených v Ostravě, advokát

 

Psali jsme o Lagunách Ostramo:

Laguny Ostramo: SZ zveřejnila kompletní smlouvy a ceny
iDnes: Nelegální skládky kalů přišly stát na dvě miliardy. Účet dál poroste
Předseda ostravských zelených podal trestní oznámení kvůli Lagunám
Sanace ostravských lagun má pokračovat
Podivné machinace se skládnou odpadu z ostravských lagun nikdo neřeší
Připojte se k petici k ostravským lagunám