22. 1. 2016
Strana zelených Ostrava pozvala všechny na zajímavou vernisáž pořádanou švédskou ambasádou. Aktivity Švédska v Ostravě inicioval advokát Jiří Klega, předseda Strany zelených v Ostravě.
V rámci kampaně Sweden loves the Planet oslovila švédská ambasáda během roku 2016 představitele organizací, úřadů, neziskovek a dalších subjektů ve Švédsku a České republice zabývající se péčí o životní prostředí. Tentokrát padlo slovo na Jiřího Klegu (SZ), advokáta, který se aktivně zapojuje mj. do činnosti neziskové organizace Čisté nebe o. p. s. a zabývá se problematikou životního prostředí v Ostravě. Výstava byla k vidění již ve 25 zemí, nyní si ji můžete prohlédnout také v Ostravě.
Co vás k zájmu o životní prostředí přivedlo? Nějaký konkrétní moment nebo spíše všeobecný zájem?
Vidíte, vlastně si to ani nepamatuji. Nejsem žádný velký bojovník za životní prostředí, ale rád lezu po horách a trávím volný čas v přírodě, ovšem kdo ne, že? Přesto cítím určitou zodpovědnost, protože jde také o demokracii. Pokud příští generaci předáme hrdost na vlastní zodpovědnost a možnost aktivního občanského přístupu, dáme demokracii zelenou.
Stál jste u zrodu obecně prospěšné společnosti Čisté nebe v Ostravě. Čeho s touto neziskovou organizací doufáte dosáhnout?
Čisté nebe jsem podporoval od úplných počátků. Důvod je jasný: míra znečištění ovzduší je v Ostravě skoro nejvyšší z celé Evropy. Mladí lidé město opouštějí, protože ten vzduch dýchat nechtějí. Děti jsou často nemocné a úřady, jak se zdá, dělají pro řešení tohoto problému velmi málo. Člověk si připadá jako Don Quijote, ale to máme jen stát a nečinně přihlížet?
Jak vy osobně k udržitelnější společnosti přispíváte?
Snažím se změnit svůj životní styl, protože je to hodně o každodenní lenosti, marnivosti a zbytečném luxusu.
Jiří Klega a Amelie Heinsjö ze švédské ambasády (vlevo), Annika Jagander – velvyslankyně Švédského království (vpravo)
„Kampaní Sweden loves the Planet chceme v letech 2015-2016 přispět k šíření informací o zaměření švédské společnosti na udržitelný přístup k životnímu prostředí. Zároveň chceme posílit dialog s českými aktéry a podělit se s nimi o zkušenosti a řešení, která mohou přispět mimo jiné k efektivnějšímu využívání energie a ekologicky šetrných technologií. Cílem je, abychom nejen dnes, ale i zítra mohli žít v lepším souznění se zdroji, jež nám skýtá naše planeta,“ říká k výběru tématu velvyslankyně Annika Jagander.