(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

18. 4. 2016

Ropné laguny v Ostravě zřejmě bude pro pražskou firmu AVE CZ, jež vyhrála zakázku, znovu likvidovat společnost Geosan Group, která už při jejich čištění jednou selhala. Upozornili na to dnes ostravští zelení v čele s předsedou Jiřím Klegou, který na problémy s likvidací kalů po chemičce Ostramo dlouhodobě upozorňuje. Podle zelených oznámení o zahájení zjišťovacího řízení na ministerstvo životního prostředí podala právě firma Geosan.

„Jedna ze smluv obsahuje větu, která říká, že společnost AVE CZ dostane zaplaceno až poté, co předloží dokumenty o tom, že odpady byly buďto zlikvidovány, nebo jinak využity. Už samotné toto ustanovení je velmi rizikové a velmi nejasné. Co to je ono jiné využití? Je to opět nějaké odložení na nějaké místo s tím, že v budoucnu se to někdy nějakým způsobem zlikviduje společností, která mezitím zase spadne do konkurzu?“ říká Jiří Klega, předseda zelených v Ostravě. Přečtěte si více ve zprávě ČTK:

ČTK: Laguny v Ostravě bude opět likvidovat Geosan, tvrdí aktivisté

Ostrava – Ropné laguny po chemičce Ostramo v Ostravě má podle ekologů pro pražskou firmu AVE CZ, jež vyhrála zakázku, likvidovat společnost Geosan Group, která už při jejich čištění jednou selhala. Novinářům to dnes v Ostravě řekli zástupci ekologických organizací, Strany zelených (SZ) a Pirátské strany, kteří s takovým záměrem nápravných opatření u lagun nesouhlasí a považují jej za rizikový. Například oznámení o zahájení zjišťovacího řízení podle nich na ministerstvo životního prostředí podala přímo firma Geosan. Vyjádření společnosti AVE CZ ČTK zjišťuje.

Mluvčí společnosti AV CZ Jana Vondráková uvedla, že za provedení zakázky je zodpovědná firma AVE CZ odpadové hospodářství, která uzavřela smlouvu se státním podnikem Diamo. Ten má na starosti správu a sanace lagun. „V současné době běží lhůta určená pro splnění legislativních požadavků, a tudíž nebyly a ani nemohly být uzavřeny žádné jiné smlouvy,“ uvedla Vondráková. K účasti společnosti Geosan se nevyjádřila.

Mediální zástupkyně podniku Diamo Jana Dronská sdělila, že společnost AVE CZ uzavřela s Geosan Group příkazní smlouvu. „Z příkazní smlouvy vyplývá pro Geosan Group povinnost pouze zajistit všechna nutná legislativní povolení pro tuto zakázku,“ řekla Dronská. AVE CZ se podle ní využitím povolení, které už Geosan získal, chce maximálně urychlit zahájení prací. „V rámcové smlouvě i v prováděcí smlouvě společnost AVE CZ uvádí subdodavatele zakázky. Firma Geosan Group mezi subdodavateli uvedena není,“ uvedla Dronská. Pokud by AVE CZ jako subdodavatele odstranění kalů navrhla firmu Geosan, podnik Diamo by to podle Dronské vetoval.

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v České republice. Jejich čištění provázejí problémy a termín vyčištění se stále posouvá. Z lagun už bylo vytěženo na 200.000 tun kalů, jenže se ukázalo, že tam jsou další desítky tisíc tun odpadu, s nimiž se nepočítalo. Právě tyto takzvané nadbilanční kaly má odstraňovat společnost AVE CZ, odtěžení má stát 429 milionů korun. Kromě kalů je ale nutné vyčistit i dekontaminovanou zeminu.

„Základní výtkou je, že ta zakázka, ten záměr je podle našeho názoru nedostatečně dopracován,“ řekl předseda ostravské SZ Jiří Klega. Zatím podle něj není stoprocentně zajištěno cílové zlikvidování odtěžených nebezpečných odpadů.

„Jedna ze smluv obsahuje větu, která říká, že společnost AVE CZ dostane zaplaceno až poté, co předloží dokumenty o tom, že odpady byly buďto zlikvidovány nebo jinak využity. Už samotné toto ustanovení je velmi rizikové a velmi nejasné. Co to je ono jiné využití? Je to opět nějaké odložení na nějaké místo s tím, že v budoucnu se to někdy nějakým způsobem zlikviduje společností, která mezitím zase spadne do konkurzu?“ řekl Klega.

Hlavním cílem aktivistů je dosáhnout toho, aby byl posouzen vliv záměru na životní prostředí, tedy řízení EIA. „K tomu řízení nemusí dojít, ale podle našeho názoru by k němu dojít mělo. A ty připomínky směřovaly zatím k tomu, aby bylo zahájeno toto řízení,“ řekl Klega.

Ekolog Jan Nezhyba řekl, že v lagunách je velké množství látek, které se snadno mohou dostat do okolního prostředí. „Je to takový nevyzpytatelný koktejl. To složení není nijak homogenní, je tam množství různých odpadů. Bylo by potřeba, aby trošičku citlivěji docházelo k testování, abychom věděli reprezentativně, co z těch lagun odvážíme, jaké druhy odpadu a jak s nimi nakládat,“ řekl Nezhyba. Opětovnou účast společnosti Geosan na zakázce vnímá jako možné velké nebezpečí a návrat ke starým pochybením. Domnívá se, že navíc celá bilance obsahu lagun byla od počátku účelově snížená.

Zdroj: ČTK 18. 4. 2016, České noviny

Další informace: Laguny Ostramo