(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

4. 3. 2020

Poslanci včera 3. března 2020 odsouhlasili zpřísnění trestů za týrání zvířat a dali zelenou novelizaci trestního zákoníku (č. 40/2009 Sb.) ve znění pozměňovacího návrhu Senátu. Nyní dostane zákon na podpis prezident.

Náš senátor Petr Orel /Zelení/ k tomu jako vedoucí záchranné stanice v moravskoslezských Bartošovicích na jednání Senátu v lednu 2020 mj. uvedl, že s kolegy také řešil řadu postřelení, otrávení karbofuranem desítky kriticky a silně ohrožených zvířat a následně podával v těchto záležitostech trestní oznámení.

Z jeho zkušenosti však vyplynulo, že všechny tyto případy byly odloženy – pachatel neznámý. V případě, že byl znám, byly případy odloženy pro nedostatek důkazů. Jednoznačně se tak na jednání vyjádřil pro zpřísnění trestních sazeb. A to z preventivních důvodů, aby si lidé uvědomili, že za takové skutky mohou i do vězení, že za to může být uložen i nepodmíněný trest.

Sněmovna tentokrát respektovala názor Senátu a zpřísnila tresty za týrání zvířat v rámci novely trestního zákoníku. Je to dobře a věřím, že i prezident novelu tohoto zákona podepíše. Bezesporu jde o velké varování různým množírnám psů či koček, lidem, kteří se zvířaty kšeftují jako s neživými věcmi a často je chovají v naprosto katastrofálních podmínkách. Také se rozšiřují možnosti, jak tyto pachatele vypátrat„, uvádí k tomu senátor Petr Orel, člen Zelených v Moravskoslezském kraji.

Pro novelizaci hlasovali všichni členové Klubu SEN 21 se zastoupením senátorů za Zelené a s podporou Zelených. Nejprve totiž sněmovna zpřísnění povolit nechtěla, pomohlo až hlasování Senátu a také petice občanů. Pro zpřísnění hlasoval v senátu Petr Orel /Zelení/, Ladislav Kos /zvolen s podporou Zelených  a dalších stran/, Přemysl Rabas a další členové klubu SEN 21.

Poslanci nyní dali zelenou novele trestního zákoníku, která zpřísňuje sazby za surové nakládání se zvířaty a bojuje také proti množírnám. Policisté tak budou moci použít například i odposlechy.