(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

28. 5. 2020

Zelení představí své kandidátky a kandidáty do podzimních krajských voleb společně v koalici se Starosty a Nezávislými.

Oficiálně se tato koalice představila tento čtvrtek 28. května na tiskové konferenci. Za hnutí STAN podepsal smlouvu předseda hnutí Vít Rakušan a předseda krajského výboru a lídr kandidátky Moravskoslezského kraje Jan Lipner. Za Stranu zelených smlouvu podepsali spolupředseda hnutí Michal Berg a spolupředsedové krajské organizace Ondřej Syrovátka a Martina Dušková. Za Nezávislé smlouvu podepsal místopředseda hnutí a předseda krajské organizace v jedné osobě, Martin Polášek.

Jan Lipner, starosta Horní Suché a předseda krajského výboru hnutí STAN, avizoval, že hnutí STAN mělo k těmto stranám a novým krajským koaličním partnerům vždy blízko a je potěšen, že po dlouhém vyjednávání podepisují koaliční smlouvu a mohou začít plnohodnotně rozvíjet svou vizi pro Moravskoslezský kraj.

Jan Lipner se mimo jiné dlouhodobě věnuje tématu vzdělávání: “Kvalifikovaní lidé jsou základem pro uplatnění na trhu práce. Řemeslo má zlaté dno a učňovské a odborné školství musí být podporováno. Přináší zaměstnanost, podporu podnikání i lepší perspektivu krajů. Zajistíme vybavenost a upgrade výpočetní techniky na středních školách. Zapojíme moderní prvky výuky a podpoříme aplikování platforem pro živou výuku na dálku. Podpoříme rozvoj a vznik nových fakult na území MSK.”

Martin Polášek, starosta obce Těrlicko a předseda krajské organizace Nezávislí, si myslí, že na krajské úrovni je to ideální spojení a věří v dobrý výsledek v nadcházejících krajských volbách. Martin Polášek se dlouhodobě věnuje tématu zdravotnictví: “ Nepodpoříme další rušení nemocnic ukrývající se pod pojmem “optimalizace” zdravotní péče v regionu. Dostupnost zdravotnictví musí být prioritou a jeho pohled na ekonomickou prosperitu se musí změnit stejně jako priority financování zdravotnictví. Zasadíme se o vytvoření skladů hmotných rezerv u jednotlivých nemocnic a zdravotnických zařízení. Vytvoříme krizové a pandemické plány pro krizový štáb MS kraje.”

Za Stranu zelených promluvil spolupředseda Michal Berg, který vyrůstal v Opavě. Přestože v MS kraji v současnosti už nežije, má k němu stále blízký vztah. Proto i on tuto koalici vítá. Věnuje se především tématům udržitelnosti, klimatických změn a jejich projevů jako je například sucho: „Ve spolupráci s dalšími podobně smýšlejícími subjekty vidíme cestu, jak voličům nabídnout atraktivní a silnou volební stranu, která bude prosazovat přechod regionu k čistější a zdravější budoucnosti,“ uvedl.

Stejný názor má i spolupředseda krajské organizace a místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka: „Za jedno z hlavních témat letošních voleb považujeme problém sucha a s ním související špatný stav naší krajiny. Musíme se zaměřit na zlepšování schopnosti krajiny zadržovat vodu jako nejrychlejší a nejúčinnější cesty ke zmírňování dopadů sucha a ochraně proti povodním. Nepotřebujeme nesmyslné stavby typu kanál Dunaj – Odra – Labe; mnohem lépe nám poslouží prostředky investované do obnovy pestré krajiny, jež bude odolnější proti postupujícím změnám klimatu.”

K dalším programovým prioritám Zelených pro nadcházející krajské volby patří chytrá a ekologická veřejná doprava, ochrana klimatu, zlepšování kvality ovzduší, přechod k oběhovému hospodářství, i větší podpora regionální kultury.

 

Zástupci demokratických sil (Zelení, STAN, Nezávislí) usilují o kvalitnější život v našem kraji (Ondřej Syrovátka, Jan Lipner, Martin Polášek, Michal Berg, Vít Rakušan), Ostrava 28. května 2020