(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

21. 8. 2017

Tisková zpráva, Ostrava dne 21. srpna 2017: Zelení a hnutí Změna

V Moravskoslezském kraji stojí v čele kandidátů a kandidátek Zelených Ivan Bartoš, jehož celoživotní práce je spojena s ochranou přírody v regionu Poodří, společně s Hanou Pietrovou. Ta se dlouhodobě věnuje mládeži na Třinecku a vedení dobrovolnického centra. Zelení se v poslanecké sněmovně zaměří nejen na ochranu přírody, ale zasadí se o zlepšení postavení obyvatel, kteří se v současné situaci mohou cítit znevýhodněni. Prioritou Zelených jsou tři základní oblasti: moderní stát, čistá příroda, jistoty a bezpečí.

Čistá příroda nejen v Moravskoslezském kraji
Podpora těžkého průmyslu a montoven Moravskoslezský kraj neoživí. Dokud zde bude jedno z nejhorších životních prostředí v Evropě, budou kraj hromadně opouštět perspektivní mladí lidé. Nedivme se jejich volbě. Kvalitní zaměstnavatelé s dlouhodobou perspektivou zde nabízejí jen málo příležitostí k práci. Navíc na vážkách rozhodování stojí i plánování rodiny – kdo se zde rozhodne mít děti, dává jim do vínku kratší život bohatší na chronická onemocnění”, říká k současné situaci v kraji Ivan Bartoš.

Moderní stát investuje do svých občanů
Naše školství se beznadějně zaseklo ve století minulém jak obsahem výuky, tak i formami vzdělávání a samotným řízením resortu. Nemůžeme si dovolit další roky přešlapování na místě, jsou to promarněná školní léta našich dětí a následně jejich promarněné životní příležitosti i cesta téhle země na periferii Evropy”, uvádí k současné situaci jednička moravskoslezské kandidátky Ivan Bartoš, který mnoho let působil ve vedení CHKO Poodří.

Jistoty a bezpečí
V sociální oblasti se stát musí mnohem více zaměřit na obchod s chudobou, s čímž úzce souvisí dostupnost bydlení i problematika ubytoven. Nejen v rámci našeho kraje hodlají Zelení zajistit dostupné sociální bydlení a služby i pro ty nejchudší. Zelení se zasadí o zákon o sociálním bydlení a chystají se podpořit obce v nabídce dostupných sociálních bytů a souvisejících služeb, což ukončí současní byznys s chudobou na ubytovnách. V Česku je aktuálně v exekuci více než 800 tisíc lidí, mnozí z nich z důvodu nekalých praktik poskytovatelů úvěrů. To chceme jako Zelení změnit.

Prioritami pro obnovu Moravskoslezského kraje musí být zlepšení životního prostředí na běžný evropský standard, zavedení motivujícího školství, poskytujícího vzdělání pro řešení výzev současných i budoucích a podpora takového podnikání, které přináší inovativní produkty a služby s vysokou přidanou hodnotou a s vysokým podílem výzkumu a vývoje. Jako významnou příležitost k rozvoji lidského potenciálu vidí Zelení zapojení kraje do evropské sítě vysokorychlostních železnic i budování efektivní veřejné dopravy, včetně přeshraniční. Například ve spolupráci s Polskem jsme se stále nedostali dál, než k podpoře kulturních akcí. Nefunguje ekonomická spolupráce (výměna pracovních sil) ani přeshraniční místní veřejná doprava. Stále nedokončenou restrukturalizaci průmyslu by tak např. Ostrava mohla řešit společně s hornoslezskými Katowicemi,” uzavírá Ivan Bartoš.

Zdroj: www.zeleni-msk.cz, 21. 8. 2017