(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

30. 6. 2020

V Ostravě jsme připomněli: v sobotu uplynulo 27. června uplynulo přesně 70 let od popravy doktorky Milady Horákové. Právnička a politička byla v komunisty zinscenovaném procesu 8. června 1950 odsouzena k trestu smrti za falešné obvinění „záškodnického spiknutí proti republice“. Oběsili ji 27. června na nádvoří pankrácké věznice. Po své smrti se stala symbolem boje za demokracii a politických procesů 50. let minulého století!

Byla to významná právnička, historička, osobnost první a druhé republiky. Její justiční vražda byla dokonána 27. června. Česko si ji připomíná transparenty s jejím portrétem a s nápisy „Zavražděna komunisty“ i na řadě pietních akcí. Zelení v Ostravě se k této pietní akci rovněž připojili.

Prezident Václav Havel ji již v roce 1991 mimo jiné propůjčil in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová letos věnovala in memoriam Miladě Horákové Čaputová nejvyšší slovenské vyznamenání udělované zahraničním osobnostem, Bílý dvojkříž prvního stupně.

 

Ostravští Zelení uspořádali pietní akci 25. června 2020 symbolicky v Sadu Milady Horákové, kde členové ostravských Zelených přečetli i několik originálních pasáží přímo ze záznamu zinscenovaného procesu. Jako připomínku této justiční vraždy chceme iniciovat vznik malého pomníku či pamětní desky v Moravské Ostravě právě v Sadu Milady Horákové, místě které nese jméno této političky zavražděné komunistickým režimem.

Je smutné až absurdní, že i v současnosti máme vládu v čele s bývalým členem KSČ, registrovaným spolupracovníkem StB, Andrejem Babišem (ANO, dříve KSS), vládu, která je u moci držena komunistickou stranou (KSČM), kterou vede další bývalý člen KSČ Vojtěch Filip, spolupracovník StB (krycí jméno Falmer).