(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

20. 7. 2020

Dnes se Zelení přidali k demonstraci a výzvě Ostrava nemlčí! Páteční mimořádné (nečekané) opatření Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě o restriktivních opatřeních v souvislosti s šířením nemoci Covid-19 se stalo onou poslední kapkou, která přiměla mnoho lidí vyjít do ulic a veřejně projevit svůj nesouhlas. Situace, kdy lidé jeli do práce bez roušky, ale odpoledne už ji museli mít povinně, aniž by ji mohli někde sehnat, byla tristní.

Situace v OKD byla dlouhodobě podceňována (horníci stále fárali i když u nich nebyly provedeny testy). Navíc pro ty, kteří museli nakonec v karanténě zůstat to přineslo existenční problémy a jsou často bez peněz. Nakažení tak po mnoho dní jezdili se zdravími horníky do práce stejným autobusem. Nákaza se v dolech OKD šířila už minimálně v dubnu, tak jako se rozšířila v blízkých polských dolech.

Nejen obyvatelé Ostravska tak požadují demisi ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha /ANO/. Proti mimořádným a podle nich překotným opatřením připravují pořadatelé kulturních akcí na Ostravsku žalobu. Krajská hygiena už svou chybu přiznala. Lidem nevadí tolik opatření jako taková, ale vadí jim způsob komunikace a hlavně to, že situace v OKD a obecně na Karvinsku byla dlouhodobě podceněna a nekomunikována.

Ladislav Vrchovský /Zelení/, který se účastnil demonstrace Ostrava nemlčí na Masarykově náměstí v pondělí uvedl, že koronavirová epidemie je jen epizoda, kterou lidé zvládnou. „Jen nám to nesmí kazit nekompetentní politici, kazí atmosféru v zemi,“ řekl před shromážděním rozladěných obyvatel.

Pohár trpělivosti už je téměř naplněn. Máme toho dost!„, dodal na závěr novinář a někdejší poslanec, člen Zelených v Ostravě, Ladislav Vrchovský.

Dva měsíce jsem poslouchala, že byl Darkov uzavřen, ale Darkov jel. To je největší lež v této republice!“ řekla na demonstraci, jak uvedl Deník, matka jednoho z havířů z Dolu Darkov. „Kde byla v tu chvíli hygiena, kde byl pan ministr?“ ptala se.

„Tato demonstrace tedy není demonstrací proti rouškám, proti snaze bojovat se zákeřnou nemocí, ale je veřejně vyjádřeným nesouhlasem s tím, jak vláda chaoticky, zmatečně a bez ohledu na své občany zasahuje do každodenních lidských životů, do obyčejných snah o klidný a spořádaný život“, uvedli organizátoři demonstrace.