21. 1. 2017
Evropská unie nařídila výrobcům uvádět na etiketách druh rostlinného oleje, který byl použit v receptuře. Dosud totiž stačilo nevinné označení, že výrobek obsahuje rostlinný olej či tuk. Podle informací z obchodů však mnoho výrobků toto pravidlo stále nesplňuje.
Od roku 2015 již musí všechny produkty prodávané v EU přiznat, zda obsahují palmový olej. Již se neschová pod souhrnné označení rostlinný. Bohužel například i v obchodech se zdravou výživou značná část výrobků tento sporný materiál obsahuje. Lidem, kteří zde nakupují, obvykle záleží na životním prostředí. Produkce palmového oleje ho ovšem vážně poškozuje, decimuje poslední orangutany a ožebračuje domorodé obyvatele.
Transmastné kyseliny jsou skupinou tuků s nepříznivým účinkem na organismus, vznikají při ztužování olejů a mimo jiné zvyšují cholesterol v organismu a urychlují aterosklerózu. Zdravotnické organizace proto výrobce dlouhodobě vyzývaly ke snížení těchto tuků v potravinách a na počátku milénia Evropa skutečně hromadně nahradila ztužování místních olejů zdravějším palmovým olejem. Výrobci palmový tuk rádi používají proto, že je levný a především sám o sobě trvanlivý s tuhou konzistencí, což umožňuje snadnou tvorbu různých polev. Z výživového hlediska není palmový tuk sám o sobě takovým problémem, pokud se nachází v přirozené podobě. Komplikace nastane, když je takový tuk průmyslově ztužen a navíc dochucen (cukrem), často v různých pamlscích.
Výživový poradci dlouhodobě doporučují snížit konzumaci potravin s vysokým podílem nasycených tuků a sacharidů s vysokým glykemickým indexem (např. rychlé občerstvení jako je hamburger v bílém pečivu nebo čínské nudle). Je však nutné neplést si palmový a kokosový olej. Ten první, „špatný“, se vyrábí ze zmíněné palmy, ten druhý z rostliny jménem kokosovník ořechoplodý.
Skupina, která se dopady produkce palmového oleje zabývá, plánuje na první únorový den (1. února 2017) akci nazvanou Den bez palmového oleje, která navazuje na Den kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem z února minulého roku. Od té doby se problémy spojené s výrobou a spotřebou palmového oleje dostaly do povědomí široké veřejnosti.
Strana zelených vítá a připojuje se k občanským aktivitám, které suplují práci ministerstva zdravotnictví a informují veřejnost o potenciálních zdravotních dopadech konzumace palmového tuku v potravinách, či práci ministerstva průmyslu a obchodu, když vyzývají firmy k omezení využívání palmového oleje ve svých produktech. Strana zelených tyto aktivity podporuje a připojuje se k aktuální facebookové výzvě. Zelení se domnívají, že by měla být zavedena taková celní a daňová opatření, která atraktivitu palmového oleje sníží.
Více informací najdete například na webu BezPalmaku.cz, který spustila nedávno Strana zelených a jeden z jejich zastupitelů Ondřej Mirovský (SZ). Další informace obsahuje kupříkladu web StopPalmovemuOleji.cz, který založila Koalice proti palmovému oleji s více než 75 členy sdružujícími například Český svaz ochránců přírody, Hnutí Duha nebo Děti země.