13. 3. 2016
Společnost AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., která získala zakázku na sanaci tzv. ostravských lagun, má převzít/koupit si integrované povolení (IPPC) z předchozí zakázky Čistá Ostrava (Geosan Group a další). Podle nás by však stát měl trvat na novém integrovaném povolení a nové EIA.
Je nutné se poučit z předchozích chyb a nyní postupovat opravdu obezřetně. To se však neděje. Smlouvy jsou špatné, resp. stejně slabé, jako ty předchozí, AVE přesně neví, kde a jak konkrétně bude veškerý odpad likvidovat, stát nemá garance a jde opět do rizika bez možnosti následně cokoliv zpětně reálně vymáhat. Vzniknou další skládky kalů bez vlastníka, které padnou na bedra obcí? Dojde opět k nekontrolované likvidaci neověřenými způsoby? Bude se opět odpad vozit tam a sem přes celou republiku či do států EU, jak tomu bylo minule s Polskem? A proč stát nezahrnul do nové zakázky také vyřešení/odstranění skládek, které vznikly navezením kalů na různá místa, kupříkladu do Vratimova, kde dnes leží tuny odpadu a nikdo se k němu nehlásí?
Nové IPPC a EIA by umožnily lepší kontrolu a zajištění řádného postupu při této půlmiliardové zakázce. Strana zelených opakovaně poukazuje na chyby ve smlouvách a špatný postup. Prioritou je likvidace lagun, ale likvidace v souladu se zákony a ne tyto zákony obcházející pomocí různých formalistických kliček.“
Obecně lze říci, že zákon o integrované prevenci nepřipouští, aby se jedno integrované povolení vztahovalo na více provozovatelů, byť jen dočasně. Současně je v § 16 odst. 2 zákona o integrované prevenci stanoveno, že bez platného integrovaného povolení nelze zařízení provozovat. Uvádí odbor posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence Ministerstva životního prostředí (OPVIP MŽP).
Dopis MŽP ČR: Převod integrovaného povolení na jiného provozovatele