(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

18. 5. 2020

20. května si připomínáme Světový den včel. Za poslední dva roky v Česku ubyly řádově desítky tisíc včelstev. Jejich počet se tak podle Českého svazu včelařů loni propadl na zhruba 630 tisíc. Můžou za to nemoci nebo taky postřiky na polích.

Přibývá u nás ale městských nebo taky střešních úlů. Jde zhruba o čtyři desítky takových míst. Na venkově jsou včely paradoxně ve větším ohrožení. Jen loni kvůli hnojivu v Česku uhynulo přes 130 včelstev.

V Evropě závisí na opylení včelami (včela medonosná – Apis mellifera) 84 % druhů rostlin a 76 % produkce všech potravin. Statistiky Evropské unie hovoří o tom, že ekonomická hodnota, kterou tím včely vytvoří, se rovná ročně 14,2 miliardy eur.

V těchto dnech však někteří včelaři řeší i problémy, a to je často úhyn včel, který dávají do souvislosti s postřikem řepkových polí. Například loni na jaře uhynuly v Šenově (na Ostravsku) včely po té, co je zabil postřik z řepkových polí. Potvrdili to i laboratorní testy, které provedl Státní veterinární ústav (SVÚ). Musíme si uvědomit důležitost včel v našem životě. Bez nich by totiž nebyl život tak, jak jej známe.