(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-21107382-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');

23. 9. 2016

Ministerstvo odmítlo naše námitky, že veřejná zakázka na stovky milionů na sanaci ostravských lagun, která původně skončila katastrofálně, nemá vyřešenou zásadní otázku: Jak se odpad zlikviduje?

Požadovali jsme posouzení různých variant technologických postupů likvidace, aby ministerstvo mohlo vybrat ten ekonomicky i ekologicky nejvýhodnější. A hlavně jsme namítali, že se zakázka přidělila, aniž by bylo vyřešeno, co se s odpadem z lagun provede. Jak a kde se zlikviduje?

Podle ministerstva není důvod se zabývat tím, kde, kdo a jak odpad zlikviduje.

To je dle nás nepřípustné a hrozí vysoké riziko, že se bude opakovat stejný průšvih, jako v případě Geosanu. Zase se rozveze odpad do různých obcí, kde zůstane jen tak ležet? Nebo se bude dle Evropské komise nelegálně vozit do Polska, kde už ho ale ani Poláci nechtějí? Nebo se bude likvidovat nějak tajně a bůh ví kde?

A tak byla přidělena stamilionová veřejná zakázka na likvidaci lagun, aniž by stát požadoval od firmy konkrétní závazek, jak a kde a kdy odpad zlikviduje.

Případu se budeme dále věnovat. Více o lagunách Ostramo.

Jiří Klega (SZ/PRO REGION), advokát